anneler gününde ne yapılabilir

Başlığımız anneler gününde ne yapılabilir? Fakat bir hatırlatma yaparak konuya giriş yapmak istiyorum.

Anne, sadece belirli bir günde hatırlanacak, hediye alınarak geçiştirilecek ve yılın sadece 1 gününde mutlu edilecek birisi değildir.

Hayatın ne kadar kısa ve belirsiz olduğunu çevremizdekileri birer birer kaybedince anlıyoruz öyle değil mi? Gereken değeri vermek için çok geç kalmamalıyız… Özellikle hayatımızın her evresinde yanımızda olan, destek çıkan ve eksiklerimizi gideren annelerimiz için. Onları sadece anneler günü hediyesi alarak mutlu etmeye çalışmak ne büyük bencillik olur değil mi? Attığınız ilk adımı gözyaşlarıyla karşılayan, ağzınızdan çıkacak ilk kelime için aylarca bekleyen birisini yılda 1 defa hatırlamak değil midir bu? Anneler gününde ne yapılabilir demeden önce onunla nefes aldığımız her günü anneler günü olarak kabul etmemiz gerekli.

Bunları beynimizin ve kalbimizin en silinmeyecek yerine yazdıktan sonra asıl konuya gelebiliriz. Renkli Atölye olarak avuç dolusu para verip hediye almanın karşısında olduğumuzu biliyorsunuz. Bu yüzden yine kendin yap fikirleri arasından annemizi en mutlu edecek projeleri belirledik. Seçimlerinizde annenizin mutluluğunu ve size olan sımsıkı sarılışını da göz önünde bulundurmanızı rica ediyoruz.

Kafalardaki Deli Soru: Anneler Gününde Ne Yapılabilir?

1. Ev Yapımı Abajur

 

ev yapımı abajur DIY

Alınacak hediye kadar yapılacak hediye de çok fazla. Anneler gününde ne yapılabilir sorusu ise aklımıza el emeğini getirmeli. Bu yüzden ilk durağımız ev yapımı abajur! Yukarıdaki fotoğrafı incelediğiniz zaman aklınızda hemen bir şeyler oluşmuştur zaten. Ama detaylara inmekte herhangi bir zarar yok.

Öncelikle plastik kabı dilediğiniz ölçü ve şekilde keserek işe başlayın. Keskin bir makas kesme işlemi için yeterli olacaktır. Elektrikçilerden kolayca temin edebileceğiniz aydınlatma düzeneğini plastik kabın içerisine yerleştirin.

Ardından ince kağıt veya kumaşları fotoğraftaki gibi şirin güllere dönüştürüp ince şeritler olacak şekilde kesin. Elinizde şekil vererek sırayla plastik kap üzerine yapıştırın. Yapıştırmak için dilerseniz sıcak veya soğuk silikon yapıştırıcı kullanabilirsiniz. İstediğiniz sırayla ve renkle yapıştırarak kendi tasarımınızı yapabilirsiniz.

2. Duvarlara Tablo Yapalım

tablo yapımı diy

Eviniz duvarları çok mu sade? O halde renklendirelim! Sizi yansıtan tablo bulamıyorsanız, kendiniz yapmayı deneyin. Evin renklenmesi annenizin de hoşuna gidecektir. Yukarıdaki örnekte hayvan fotoğrafları olabilir. Fakat siz annenizle olan fotoğrafları güzelce kesip minik ve çok şirin tablolar yapabilirsiniz. İşte size anneler gününde ne yapılır sorusuna şirin bir cevap.

Öncelikle tuval veya ahşap panel alarak zemin işini halledin. Çünkü bu seçim tamamen sizin keyfinize kalmış. Aynı şekilde renk seçimi yapmakta ev dekorasyonu için önemli. Evinizle uyumlu renkler seçerseniz ortaya harika bir şey çıkacaktır. Ayrıca fotoğrafları kesip yapıştıracaksanız, arka renkleri uyumlu seçmenizde fayda var.

Eğer ahşap parçadan tablo yapacaksanız ahşabı güzelce zımparalamanız gerekiyor. Böylece ortaya daha şık bir tablo çıkarabilirsiniz. Ahşabı boyamak için akrilik boya tercih edebilirsiniz. Guaj boya da seçenekler arasında ama akrilik kadar kaliteli sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

Boyama işlemi bittikten sonra görselin dekupe (fotoğraftaki ana objeyi arka plandan ayırma) edilmesi gerekiyor. Bu evrede dekupaj tutkalı çok işinize yarayacaktır. Fotoğrafın alt kısmına tutkalı sürün ve fotoğrafı güzelce yapıştırın. Ardından fotoğrafın üzerine de tutkal sürün. Fakat bu evrede fotoğraf iyice yumuşak bir hale gelecektir. Bu yüzden titiz davranın ve fotoğrafı yıpratmayın. 24 saat geçtikten sonra yapıştırdığınız kağıdı sünger kullanarak kolayca çıkarabilirsiniz.

3. Hatıraları Canlandırın!

hatıraları canlandırın

Annelerimizle yaşadığımız o unutulmaz anlar. Artık hatıra diyeceğimiz fotoğraflar ve daha niceleri… Anıları gözler önüne sermek ve anneler gününde ne yapılabilir sorusuna gülümseten bir cevap vermek için bu projeyi hayata geçirebilirsiniz. Anneler günü hediyesi için ihtiyacınız olan basit bir iki gereç ve fotoğraflar. Fotoğrafları seçtikten sonra mandalları, fotoğraftaki gibi halka şeklindeki kartona yapıştırın. Yapıştırırken uçların dışa doğru bakmasına dikkat edin. Böylece istediğiniz zaman mandaldaki fotoğrafları değiştirebilirsiniz. Anneler gününde ne yapılır sorusuna; Hatıralar Canlandırılır! diyerek hoş bir cevap veriyoruz 🙂

Yeni fikirler geldikçe yazımız güncellenecektir 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.