bitki budama

Bahçenizdeki bitkileri sağlıklı ve bol miktarda saklamak için bazı ipuçlarını bir araya getirdik. Özellikle bitki budama konusunda bilgi sahibi olursanız bitkilerin kesildikten sonra da sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Renkli Atölye, sadece iç mekanları değil dış mekanları da renklendirmek için adımlar atar 🙂

Eğer bahçenizdeki otların budadığınız halde gelişmeye devam etmesini istiyorsanız bazı dikkat etmeniz gereken hususlar var. Her şeyden önce bir miktar sabır ve bir çift keskin budama makasına ihtiyacınız olacak.

bitki budama

Bitki Budama Doğru Yapılırsa Hayat Verir!

Neden Otları Temizlemelisiniz?

  • Öncelikle bitkilerin sağlığı için bu gereklidir.
  • Genellikle uzun boylu ve ince bir bitkinin daha yeşil yapraklar geliştirmesine yardımcı olur.
  • Kökün daha iyi bir şekilde yayılmasını sağlar.
  • Bitkinin büyüklüğünü ve bahçenin toplam boyutunu kontrol etmenizi sağlar.
  • Otların daha taze bir şekilde kullanılabilmesi ve gelecekte kullanabilmek için saklamanız için önemlidir.

bitki budama

Bitkileri Nasıl Budamalısınız?

Hafif budama ile sert budama arasında bir fark olduğunu unutmayın; çok fazla budama gibi bir şey vardır; Hedef, bitkinin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olmak, yeni büyüme üretme kabiliyetini bozmamaktır.

Ayrıca, bitki türü ne olursa olsun, çiçek açtığını gördüğünüzde, büyüme enerjisini yapraklara ve köklere geri yönlendirmek için çiçekleri çıkarmanız gerekir. Çiçekler, bitkinin büyümesini yavaşlatan veya sezon boyunca tükenmek üzere bitki enerjisinin çoğunu kullanıyor.

Hafif budama, genel olarak yaz mevsiminde gelişen ve fışkıran otsu bitkilere, daha sonra kış aylarında canlarını kaybedecek ya da ölecek bitkiler için geçerlidir. Her mevsimde otsu bitkilerdeki büyümesini izleyin, çünkü sık sık yapılan bitki yenileme, büyümeyi filizlendirmeye, daha verimli ve daha üretken olmaya teşvik edecektir.

Bahçedeki bitki ve çevredeki bitkilerin sağlığı için otsu bitkileri budamak gereklidir; Ya büyük olsunlar ve aynı paylaşımlı yatakta komşu bitkiler boğmaya başlarlar ya da büyüme mevsimde çok erken yavaşlar ve hasat için yapraklı büyüme miktarını azaltır.

bitki budama

Kolayca budamakta olduğunuz tüm otlar ile (zirveye çıktığı sezonlarda birkaç haftada bir) çok fazla bitki çıkarmaya dikkat edin. Büyük yapraklar veya bitki tabanındaki yapraklar, bitkinin sağlığı için gerçekten önemlidir çünkü yeni büyüme ile daha küçük yapraklardan çok daha fazla güneş ışığını emerler.

Sert budama, lavanta, kekik ve adaçayı gibi odunsu bitki olan bitkiler gibi, daima bakım gerektirmeden, sağlam bahçe uzun ömürlülüğü oluşturma kabiliyetine sahip olan daima yeşil veya kalıcı çok yıllık otları ifade eder. Hafif budama makasıyla muhtemelen keskin otları budayamayacaksınız, bu yüzden daha güçlü budama makasları tercih edebilirsiniz.

Her mevsim yemişlerdeki otları yalnızca zaman zaman budamak gerekir; Yılda bir veya iki kezden fazla olmamalıdır. Budama eylemi yeni büyümeyi teşvik eder, bu nedenle büyüyen sezonun sonlarına bitki budama yapmaktan kaçınmamak önemlidir. Bahçe dekorasyon fikirleri için böyle adımları mutlaka uygulamalısınız.

bahçe budama

Otsu bitkiler gibi, tek seferde çok fazla büyümeyi azaltmamak önemlidir, ancak yeni büyümeye giden ölü dalları kaldırmak istersiniz. İyi bir kural, ölü dalları toprağa geri atmaktır, ancak genel olarak sağlıklı bitki dalından 1/3’ten veya 1/4’ten daha fazla kesmemektir. Büyük bir bitkiyi çok hızlı bir şekilde kırpmak, geri tepme kabiliyetini ortadan kaldırır.

Lavanta bir istisnadır: Genellikle bir bahçe özelliği olarak kullanılırsa, yazın yaz başlarında veya sonbaharın başlarında düzeltmeniz gerekir, böylece ağaç gövdesinin yalnızca 3-4 cmlik bölümü yeşil kalır. Bitki yenilemek mümkün olmayacağı gibi, sadece yeni tahıl bırakarak, tüm yeni büyümeyi kesmekten kaçının. İlkbaharda benzer bir budama yeni büyümeye yardımcı olacaktır.

Sebze Bitkileri İle Ne Yapmalısınız?

Tüm yaz boyunca hafif budama yaparken, otlarınızı değerlendirin ve taze tariflerde kullanın. Ayrıca sebze bitkilerinin hepsini yıl boyu kullanabilmeniz için kavanozlayabilirsiniz.

Birçok kırpılmış otlar, küçük bir çabayla kolayca yeniden başlayacak. Peki, bu size ne verecek? Tabi ki daha fazla bitki! Temiz kesilmiş sebze bitkilerini biraz su ile kavanozun içine koyun ve güneş ışığını bir pencereden bitkinizin emmesine yardımcı olun. Suyu birkaç günde bir döndürün. Birkaç hafta sonra otlardaki taze kökler ortaya çıkacak ve dilerseniz bahçeye, dilerseniz de saksıya taşımanız kolaylaşacaktır.

sebze bitkisi yetiştiriciliği

Bitki budama konusunda sizin de bilginiz varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın, bilgi paylaşıldıkça çoğalır 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.