buzdolabı kaplama diy

Özellikle eşyalı ev sahipleri için ideal bir çözümle daha karşınızdayız. Çıkarılabilir duvar kağıdı ile buzdolabı kaplama sizi yeni bir buzdolabı almaktan kurtarabilir. Sadece buzdolabının dış görünüşündeki deformasyonlar yüzünden az maliyetle büyük işler başarmaya hazır mısınız?

buzdolabı kaplama

Buzdolabı Kaplama İle Masraflardan Kurtulun!

Ev sahipliği kadar yıldırıcı bir şey olmadığı kadar, kiracı olmanında getirdiği bazı zorluklar vardır. Tabii, bir çatı veya fırının tamir edilmesi konusunda edişelenmenize gerek yok. Ancak aletleri dekore etmek veya seçmek söz konusu olduğunda yeteri kadar özgür olamayabilirsiniz. Evinize pek hoş görüntüye sahip olmayan buzdolabını kiracıysanız (ev sahibi de olabilirsiniz), çıkarılabilir duvar kağıdı ile kusursuz bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

1. Adım: Buzdolabını Temizleyin ve Hazırlayın

buzdolabı kaplama

Buzdolabı kaplama işlemi için duvarkağıdı alışverişine çıkarken, taşınabilir veya geçici duvar kağıdı satın aldığınızdan emin olun. Çünkü evden taşınırken kağıdı yırtmak zorunda kalırsınız. Daha basit bir baskı kullanmanızı öneriyoruz. Bu, buzdolabına sorunsuz bir görünüm vermek için her bir kağıdın tam olarak hizalanmasını kolaylaştıracaktır.

Yapmanız gereken ilk şey, buzdolabının dışını fırçalamaktır. Kağıt temiz, pürüzsüz bir yüzeye yapıştığında daha eşit bir şekilde yapışacaktır.

2. Adım: İki Kere Ölç ve Kes

buzdolabı kaplama diy

Şimdi sırada kağıdı ölçme ve kesme işlemine geldik. Çoğu çıkarılabilir duvar kağıdı uzun rulo halinde satılır. Bu yüzden yatak olarak asmanız gerekecektir. Bir parçayı buzdolabının önünden yaklaşık 17 – 20 cm uzunluğunda ölçün ve kesin.

3. Adım: İlk Parçayı Yapıştırın

buzdolabı kaplama

Daha sonra, yapışkan duvar kağıdının ilk parçasından geriye doğru soyun. Parçayı gergin tutarak ilk parçanın buzdolabınızın üst kısmında olduğu gibi her iki tarafından da 7 – 10 cm çıkıntıyla konumlandırmaya gayret edin. Parçanın ortasını buzdolabınızın üst kısmının önüne yapıştırın, kırışıkları düzeltmek için gayret edin. Buzdolabı kaplama işleminin ilk zorlu evresini atlattık 🙂

4. Adım: Detayları Kesin

buzdolabı kaplama

Küçük ve keskin bir bıçak kullanarak, yavaşça ve dikkatli bir biçimde duvar kağıdının üst kısmından buzdolabı kapısının sol köşesine düz bir çizgi çekin. Bu işlemi yaptıktan sonra kağıdın sol kenarını katlayın ve yapıştırın. Daha sonra sağ üst köşede benzer bir kesim yapmanız gerekecek. Buzdolabının her iki tarafı kağıt ile kaplandığında, üstteki çıkıntı parçasını duvar kağıdının altına katlayıp düzgünce buzdolabının üst kısmına yapıştırabilirsiniz. Her iki tarafın da fazladan çıkıntı sekmeleri kat kat aşağı gelecek ve bir hediyeyi sarmaya benzer şekilde kapının üst kısmına yapışacak. İlave kağıdı kesmek için yardımcı bıçağı kullanın.

5. Adım: Kolu Kesin

buzdolabı kaplama

Buzdolabınızın kapı kolu kapınızın önündeyse, duvar kağıdından önce çıkartabilir ve işiniz bittiğinde tekrar takabilirsiniz. Kolunuz kapının yanındaysa, kolunuzu hassas bir şekilde kesmek için küçük yardımcı bıçağınızı kullanın. Buzdolabı kaplama kendin yap projesi tamamlanma evresinde son 1 adım kaldı 🙂

6. Adım: Yeni Mutfağının Keyfini Çıkar

Biraz sabır gerektiren kendin yap projesinin daha sonuna geldik. Eğer el beceriniz böyle kesme – yapıştırma işlemlerine yatkınsa çok daha hızlı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Artık çıkarılabilir duvar kağıdıyla buzdolabınızı kapladınız, iyi günlerde kullanın 🙂

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.