çocuk odası dekorasyonu fikirleri

Hayatta en çok değer verdiğimiz, ayağı taşa takılsa, gözlerinden iki damla yaş inse kendimizi kaybettiğimiz çocuklarımız… Bugün çocuk odası dekorasyonu hakkında detaylar paylaşacağız. Böylece onlar için her zaman en iyisini ve en güzelini düşünen aile bireylerine de güzel fikirler empoze etmiş olmayı amaçlıyoruz. Renkli Atölye, sadece çocuk odalarının sadece yatmak için kullanılmadığını, gerektiğinde çalışma alanı, gerektiğinde de oyun alanı olabilmesi gerektiğini düşünüyor 🙂

Yaratıcı fikirler ve DIY projeleri sayesinde çocuklarınızın yaşam alanını daha kullanışlı bir hale getirmek sizin elinizde. Şimdi doğru bir çocuk odası dekorasyonu nasıl kurgulanır 15 adımda sizlerle buluşturuyoruz.

Doğru Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Kurgulanır?

1. Alandan Tasarruf Edin

Evinizdeki çocuk odası küçükse, doğru mobilyalar seçmeye gayret edin. Çünkü doğru çocuk odası dekorasyonu kurgulamak en kullanışlı mobilyalarla olur. Bu yüzden çekmeceli yataklar alandan tasarruf etmeniz için oldukça ideal 🙂

çocuk odası dekorasyonu

2. Kardeş Mahremiyetini Unutmayın

Eğer iki çocuğunuz varsa ve sadece tek bir çocuk odası sahibiyseniz mahremiyete saygı göstermenizde yarar var. Böyle durumlarda sürgülü kapı yaptırmak hem hoş hem de etkili bir çözüm.

çocuk odası dekorasyonu

3. Yatakları Komodinle Ayırın

Çocuk odası dekorasyonu yaparken oyuncakların, kitapların ve çocuklarınızın ihtiyacı olan gereçlerin depolanması için çok fazla çekmeceye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden iki yatağı dilerseniz komodin kullanarak birbirinden ayırabilirsiniz. Böylece hem fazladan depolama alanına sahip olabilir hem de alandan tasarruf edebilirsiniz.

çocuk odası

4. Çok Yönlü Çocuk Odası Kurgulayın

Başta da söylediğimiz gibi çocuk odası dekorasyonu fikirleri verirken sadece uyku alanı olarak düşünmüyoruz. Çünkü çocuklar büyümeye başladıkça hobileri ve çalışmaları da çeşitlenecektir. Bu yüzden atacağınız adımlarda geleceği de düşünmenizde fayda var. Çocuklarınız derslerini de bu odada yapacak, hobileriyle de bu odada ilgilenecek… Bu yüzden örneğin sandıklı baza tercih edip akşamları yatak, gündüzleri de kanepe olarak kullanılan mobilyaları satın alabilirsiniz. Ayrıca yeni bir depolama alanına da sahip olmuş olursunuz.

5. Akıllı Depolama Alanları

Çocuklar büyüdükçe eşyaları da artacaktır. Bu yüzden belki de her yıl size biraz daha fazla depolama ihtiyacı doğacak. Oyuncaklar, kitaplar, dergiler ve hobi malzemeleri için yeterli depolama alanını çocuk odası dekorasyonu kurgularken hayata geçirmeniz sizi 1-0 öne geçirecek 🙂

çocuk odası dekorasyonu

6. Duvarlara da Depolama: Duvar Rafları

Duvarların hem renkli hem eğlenceli olmasının yanı sıra, değerlendirilebilir olması da bizim için önemli. Yaratıcı ve renkli duvar rafları ile çocuklarınızın kitaplarını duvarlara kurgulayabilirsiniz. Ayrıca raflara kutu veya sepetler koyup daha şık bir çocuk odası dekorasyonu elde edebilirsiniz.

7. L Şeklinde Çift Yatak Kurgusu

Dekorasyon fikirleri verirken ölü alanların değerlendirilmesi hep aklımızın bir köşesindeydi. Sizde kendi yaşam alanlarınızın ölçülerine ve formlarına göre yaratıcı çözümler üretebilirsiniz. Çünkü bazen küçücük bir dokunuş çok büyük bir dekorasyona dönüşebilir.

çocuk odaları

8. Çok Amaçlı Mobilya Tercih Edin

Çocuklarınızın yaşam alanını gereksiz mobilyalarla doldurmaktansa kullanışlı ve kompakt mobilyalar tercih etmek daha mantıklı.

9. Kompakt ve Akıllı Mobilya Seçimi

Her yıl çocuklarınız biraz daha büyüdükte yeni mobilyalar almak zorunda kalacaksınız. Bunun önüne geçmek için uzatılabilir karyola modelleri, yatak ucunda kullanılan sandıklar geleceğe yatırım anlamı taşır. Çünkü bu tür eşyalar hem oturma hem de depolama olarak kullanılabilir.

10. Pencere Altları

Değerlendirilmesi gereken alanlardan birisi de hiç şüphesiz pencere altlarıdır. Çocuk odası dekorasyonu için açık veya kapalı dolap kullanarak bu alanları mutlaka değerlendirin.

11. Ferah Bir Alan Kurgulamak

Kardeşlerin aynı odada kaldığını düşünürsek, çocuk odasının mutlaka ferah ve kullanışlı olması gerekmektedir. Bu yüzden yatakları duvar diplerine sabitleyip, ortada oyun alanı olabilecek bir alan yaratır.

12. Yatak Başlıklarından Duvar Yapın

İki yatağın bir arada kurgulanması çocuk odası dekorasyonu oldukça akıllıca bir harekettir. Yatak başlıklarını birleştirin ve çocukların yaslanabileceği bir duvar kurgulayın 🙂

13. Yataklara Depolama Alanları

Çocuklarınızın da misafirleri olabilir. Özellikle yavru yataklı karyola modelleri son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir. Fazladan yataklı ve extra dolap bulunan karyolalar doğru bir seçim olabilir.

14. Her Vakit İçin Ayrı Alan

Uyku, oyun ve çalışma gibi alanları farklı köşelere kurgularsanız çocuklarınız için daha kullanışlı bir dekorasyon kurgulamış olursunuz. Böylece çocuklarınız yaptığı işe üst düzey konsantre olabilir. 🙂

15. Modern – Yenilikçi ve Eğlenceli

Çocuklar her zaman aynı şeyleri sevmeye devam etmiyor ne yazık ki. Bu yüzden çocuk odası dekorasyonu yaparken kült ve değişmeyen iddialı temalar seçmeyin. Daha temiz ve eğlenceli bir görünüm için çalışmalar yapın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.