Bazen el becerisi, bazen küçük bir fikir, bazen de uçsuz bucaksız hayal gücü kendin yap projelerini doğurur. Evde yapılabilecek hobiler aslında birer DIY projesidir. Her zaman elinizin altında olan malzemelerle neler yapabilirsiniz? Sıkıcı günlerinizi keyiflendirmek aslında çok basit. Evde yapılabilecek hobiler ile hem eğlenin hem de ortaya harika projeler çıkarın! Paradan tasarruf etmekten önce kendinize hobi edinmenizi sağlayacak DIY projeleri ile vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız 🙂

Evde Yapılabilecek Hobiler: Sıkılmayın – Eğlenin!

Anahtar Boyama DIY Projesi

Dış kapı, evin kapısı, ofis derken bir sürü anahtar taşıyoruz. Bu kendin yap projesi ile artık hangi anahtardı acaba? Sorusu tarihe karışıyor 🙂 Farklı renklerde ojeler kullanarak anahtarlarınızı boyayabilir ve birbirinden kolayca ayrıştırabilirsiniz. Ayrıca üzerlerine; ofis için “O”giriş kapısı için “G”dış kapı için de “D” yazabilirsiniz. Böylece anahtarları karıştırıp, dakikalarca tek tek deneme derdinden kurtulabilirsiniz. Dilerseniz anahtarları boyamanın biraz dışına çıkıp üzerine desenler bile çizebilirsiniz. Evde yapılabilecek hobiler hem günlük hayatınızı kolaylaştırır hem de eğlenceli vakit geçirmenize olanak sağlar. 🙂

anahtar boyama diy

Patlamış Ampulleri Değerlendirme

Sürekli olmasa da ara ara ampullerimiz patlıyor ve biz de haliyle çöpe atıyoruz. Bu proje artık onların çöpe atılmasını değil, güzelce değerlendirilmesini sağlayacak. Çünkü patlayan ampulleri kusursuz birer dekorastif objeye dönüştürebileceksiniz.

evde yapılabilecek hobiler

Malzemeler

 • Patlayan bir ampul,
 • Kargaburun,
 • Çekiç
 • Tırnak Bakım Seti

Nasıl Yapılır?

 1. Bu materyalleri bir araya getirip çok hoş birer vazo kurgulayabilirsiniz.
 2. Öncelikle tırnak bakım setini ve çekici kullanarak ampulün altında bulunan siyah yeri kırın.
 3. Kargaburun ile gri renkteki küçük şeridi ampulden çıkarın.
 4. Kırılan cam parçalarını temizlemeyi sakın unutmayın.
 5. Ampulün içinde kalan diğer cam parçalarını tırnak bakım setini kullanarak kırabilirsiniz.
 6. Ampul etrafında pütür varsa bakım setinden yararlanarak giderebilirsiniz.
 7. Kargaburnu ile ampul içindeki sargıyı çıkarın.
 8. İçeride cam kalmamasını sağlayabilmek için ampulü bir kaç defa iyice sallayın. Ve patlak ampulden vazo projemiz hazır.
 9. İçerisine biraz su ve 1 – 2 tane çiçek koyup dekoratif bir şekilde kullanabilirsiniz.
 10. Ayrıca alt kısma delikler açıp içlerinden tel geçirerek duvara da asabilirsiniz.

Eski Dergilerden Tabure

Bazen kitaplıkta, bazen masa ve bazende bazanın altında çürümeye terk edilen o kadar çok dergi var ki… Bir gün kolları sıvayıp şu kullanmadığım dergi ve kitapları atayım diye düşünebilirsiniz. Ama evde yapılabilecek hobiler buna engel olacaktır. Çünkü onları kullanarak çok yaratıcı bir tabure elde edebilirsiniz. Bu DIY projesi için bize lazım olan şey bir adet yastık ve 2 adet kemer. Dergi ve kitapları üst üste koyup, tıpkı görseldeki gibi en üste de yastığı yerleştirin. Kemer kullanarak her iki taraftan yapıyı sabitleyin. İşte tabure hazır!

Not: Kitap ve dergilerin arasında dini olanları ayırmayı unutmayın…

diy projesi dergilerden tabure

Bahçeyi Kavanoza Taşıyın

Hoş bir vazoyu harika bir teraryuma dönüştürebilirsiniz. Vazonun içine çakıl taşı, toprak ve kuru yaprak ekleyin. Bitkileri ve ufak dekoratif nesneleri de ekledikten sonra mini bir bahçe yapmış olursunuz. Ayrıca dilerseniz küçük bir ağaç gövdesi de ekleme şansınız var. Böyle tatlı bir bahçeye kim sahip olmak istemez ki? Ayrıca Teraryum nedir? Nasıl yapılır? Gibi konuları da mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. (Bknz: Teraryum Nedir?)

teraryum diy projesi

Kahve Fincanlarına Mesajlar Yükleyin

Kahve fincanlarınızı özelleştirmek, küçük mesajlarla hediye olarak sevdiklerinize sunmak ister misiniz? İşte hediye fikirleri arasında da yer alabilecek harika bir DIY projesi 🙂 Hem hayal gücünüzü, hem el becerinizi hem de yaratıcılığınızı konuşturmanız gereken bir çalışma. Yazma ve çizme işleminizi Sharpie kalemiyle yapın. Tüm yazma çizme işi bittikten sonra fincanı 350 derece sıcaklıkta 30 dakika bekletin. Böylece yazınız kalıcı bir biçimde kahve fincanın da yerini alacaktır.

diy projesi

Evde yapılabilecek hobiler arasında sizin de farklı fikirleriniz varsa bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.