kolay kendin yap fikirleri

Kendin yap fikirleri temelde yaşam standartlarınızın yükselmesi için kolları sıvayıp, hayalinizdeki eşya ve objeleri tasarlamak için sunulan fikirlerdir. Bugün yine oldukça kullanışlı, kaliteli ve kolay kendin yap fikirleri ile yaşam alanlarınızı renklendireceğiz. 🙂

Kolay Kendin Yap Fikirleri

Sizin için bir araya getirdiğimiz #DIY projelerini incelemeye başlamadan önce yanınıza kağıt kalem almayı unutmayın. Çünkü okuduğunuz her proje ile kendi evinize farklı bir eşya kurgulamak isteyeceksiniz. Şimdi birbirinden kaliteli, ucuz maliyetli ve yaratıcı projelere başlayalım, lafı da fazla uzatmadan… 🙂

Ahşap Panel Sayesinde Dinlenme Köşesi

Ahşap palet kullanılarak onlarca farklı proje hayata geçirilebilir. Çoğu kendin yap projesinde de ahşap paletlere denk gelmişsinizdir. Fakat bu görselde ahşap palet bir tık daha uğraşılarak kusursuz bir dinlenme alanı kurgulanmış.

Altında eski tren vagonu tekerleri ve metal ayaklar kullanılan projede endüstriyel görünüm kusursuz şekilde kurgulanmış. Ahşaplarda oldukça eski bir görünüm kazandırılmış. Eğer sizde böyle bir alana sahip olmak istiyorsanız biraz uğraşmanız gerekecek.

Şimdi ahşap eskitme yöntemine giriş yaparak bu fikri uygulamak isteyenlere ufak bir yol gösterelim. 🙂

Ahşap Palet Eskitme

Ahşabı eskitmek için 2 yöntemimiz var. Bu iki yöntem de oldukça basit. Seçmek tamamen size kalmış. 🙂

1. Yöntem
  • Bir teneke içerisine sıcak su ve çamaşır sodası koyup ahşabı içerisine yatırın.
  • Paleti karışımın içinde en az 2 gün bekletin. Suyun rengi siyaha yakın olacaktır.
  • Sonrasında tel fırça kullanarak paletin iki yüzünü de fırçalayın.
  • Köşeleri de zımpara kullanarak yumuşatmalısınız.
2. Yöntem
  • Büyük bir kavanoza elma sirkesi koyup, içerisine bulaşık teli atın.
  • Kavanozun kapağını kapatıp 4 gün bekletin.
  • Renginin çok karardığını göreceksiniz.
  • Sıva süngeri ve sünger fırça kullanarak paletin her yerini boyayın.
  • Kısa sürede kuruyacak ve kuruyunca sapsarı bir renge dönüşecektir.

Palet eskitme yöntemini uyguladıktan sonra ayak veya tekerlerin montajını yapabilirsiniz. Eski tekerleri de “İstanbul/Karaköy” de bulabilirsiniz.

Mutlaka İnceleyin: Evde Yapılabilecek Hobiler

Duvarları Ahşap Sanatıyla Buluşturun!

Duvarları Ahşap Sanatıyla Buluşturun

Yine eski görünümüyle kusursuz bir duruş sergileyen bu sanatsal çalışmayı nasıl yapabiliriz? Bunun için öncelikle ahşap parçaları temin etmeniz gerekiyor. Dilerseniz bu ahşapları marangozda kendiniz yaptırabilir, dilerseniz de planyalanmış ahşap parçaları adıyla Koçtaş’tan uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Ahşapları temin ettikten sonra dilerseniz eskiterek, dilerseniz de boyayıp kullanabilirsiniz. Fakat duvarınız için nasıl bir desen oluşturmak istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Desen seçiminin hemen ardından da büyüklüğü belirlemelisiniz. Duvarınızda ne kadarlık bir alan kaplayacağını belirledikten sonra zaten ahşap parçalarının uzunluklarını da tespit etmiş oluyorsunuz.

Artık parçaları düzenleyebilirsiniz. Bunun için ne kullanacağınız tamamen size kalmış. Dilerseniz kayın kontra veya lamine bir levha kullanabilirsiniz. Bu parçaları internetten kolayca ve uygun fiyata satın alabilirsiniz. Levha üzerine ahşap tutkalı kullanarak montaj gerçekleştirebilirsiniz. Kolay kendin yap fikirleri ile evinizin duvarlarına canlılık gelecek.


Duvarlara Ahşap Mesaj Panosu

kolay kendin yap fikirleri

Romantik çiftlerin, evliliğin üzerinden yıllar geçse de hala küçük notlarla birbirini gülümsetenlerin DIY projesi karşınızda. Anlamlı ve hoş sözlerle donatacağınız mesaj panosuyla misafirlerinizin de hayran kalacağı bir alan kurgulayabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gereken notları da bu alana asabilirsiniz. Kolay kendin yap fikirleri ile hazırlayacağınız mesaj panosunu, dilerseniz görseldeki gibi 3 sıra, dilerseniz daha az veya daha çok kurgulayabilirsiniz. Ahşap parçalarını dilediğiniz gibi boyayabilir ve ölçeklendirebilirsiniz. Bu ahşap parçalarını oldukça uygun fiyatlarla yapı marketlerden temin edebilirsiniz.


Geometrik Kahve Sehpası

Geometrik Kahve Sehpası

2018 yılında mobilyacılarda sıkça göreceğimiz ahşap kahve sehpasını şimdiden kendiniz yapabilirsiniz. Kolay kendin yap fikirleri ile en beğendiğiniz mobilyaları kendiniz tasarlayabilirsiniz. Dilediğiniz ölçülerde kontra parçalar kullanarak sehpa kurgulamak mümkün. Elinizde böyle kontra parçaları olmayacağını biliyorum. 🙂 En yakın marangoza gidip hemen temin edebilirsiniz. Bu tip parçalar kıyıda köşede kaldığı için çoğunlukla herhangi bir ücret ödemeden marangozlardan alabilirsiniz.

Ahşap tutkalı kullanarak parçaları birbirine yapıştırın ve ayak olarak da vida kullanabilirsiniz. Vidalı alanları da ahşap macunu ile kapatabilirsiniz. Ardından alanları başta kalın sonra da ince zımpara kullanarak pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. Son olarak da renkli cila veya şeffaf ahşap yağıyla son dokunuşları yapabilirsiniz.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.