musluk nasıl değiştirilir

Damlatan veya su kaçıran musluklardan bıktınız mı? Eskiyen musluğunuzu yenisiyle değiştirmek mi istiyorsunuz? Veya herhangi bir usta olmadan musluk nasıl değiştirilir öğrenmek mi istiyorsunuz? Yeni bir musluk takmak için önceden plan yaparsanız işiniz oldukça kolaylaşır. Aşağıdaki adımları takip edin ve yeni musluğunuza merhaba deyin 🙂

Maliyet: Orta Seviye
Yetenek: Orta Seviye
Bitirme: Yarım Gün (Hazırlama ve Boya Kurutma Süresi İçerir)

Gerekli Malzemeler

  • Ayarlanabilir Anahtar
  • Kerpeten
  • Yeni Musluk
  • Tesisatçı Macunu
  • Tesisatçı Bandı
  • Esnek Su Hattı Uzatması (Musluk Başına 2 Tane)
  • Emniyet Gözlükleri
  • İş Eldiveni

musluk nasıl değiştirilir

Adım Adım Musluk Nasıl Değiştirilir?

1. Adım: Varolan Musluğun Türünü Belirleyin

musluk değiştirme

Mevcut 3 ana musluk türü vardır: tek delikli, 4″ üçlü delikli ve 8″ üçlü delikli. Tek delikli musluktaki merkez kumandası, tipik olarak musluğun yanı sıra karıştırma supabı olarak da işlev görür. Üçlü delikli musluklarda, merkez cihaz genellikle sırasıyla her iki tarafın merkezinden 4″ veya 8″ karıştırma valfleri olan ağızdır. Mevcut durumunuza bağlı olarak musluk tezgaha veya lavaboya monte edilebilir, bu nedenle birini veya bir başkasını değiştiriyorsanız, musluk türünü değiştirme seçeneğiniz vardır.

Yoksa, sahip olduğunuz tipe uyması için yeni musluk satın alın. Tek istisna, ek delikleri örtmek için boş bir taban plakası gerekmesidir. Tek delikli muslukların tipik olarak bir 4″ üçlü delikli lavaboda veya tezgahta kullanılabilmesi olabilir. Ayrı karıştırma supaplarının bir avantajı, üreticilerin çoğunun farklı kaplamalarla birlikte bir vana kullanmasıdır. Bu, gelecekte daha az atık ve işleyiş tarzınızı değiştirmenizi sağlayacaktır. Bizim lavabomuzda mermer üstü lavaboya 4″ üç delikli musluk takılıydı. Tezgahın ve lavabonun yerini de alıyorduk, yeni büyük lavaboyu eşleştirmek için yaygın bir 8″ üçlü delikli musluğu seçmeye karar verdik. Bunu yaparken de musluk nasıl değiştirilir diye soranlara cevap olması için böyle bir içerik hazırlamayı uygun gördük.

2. Adım: Parçaları Birleştirme

musluk değiştirme

Musluk nasıl değiştirilir içeriğimizin ikinci adımından herkese merhaba diyerek başlıyorum 🙂 Yeni musluğu çıkardıktan sonra, ihtiyacınız olan parçaları bir araya getirin ve bu işlemi bir defada tamamlayabilmeniz için, donanım mağazasına birden çok yolculuk yapmadan tekrar kontrol edin. Varolan su hattı uzantılarına karşı musluğun ucundaki armatürleri özellikle kontrol ettiğinizden emin olun. Esnek hatların değiştirilmesi için uygun bir zaman olduğundan, otomatik sızıntıyı kesen bir set seçin. Hattın tabanındaki küçük bir valf, fazla su akışı tespit ederek kapatır ve daha fazla hasarı ve taşmayı önler.

3. Adım: Eski Bataryayı Çıkarın

musluk değiştirme

Duvar vanalarını kapatarak ve kalan basıncı boşaltmak için musluğu açın. Kullanışlı bir kova ile, esnek uzantıyı musluğa gevşetmek ve çıkarmak için ayarlanabilir bir anahtar kullanın. Kalan suyu kovaya boşaltın. Ardından, esnek hattı kapatma valfinden çıkarın. Böylece musluk nasıl değiştirilir diye sorduğunuz sorunun ilk yanıtını kendinize vermiş olacaksınız. Eski musluk bataryasına elveda diyebilirsiniz. 🙂

4. Adım: Donanımı Kaldır

musluk nasıl değiştirilir

Lavabonun altında, fıçıları sabitleyen somunlar ve rondelalar var. Drenaj çubuğu uzantısından kelepçe cıvatası da dahil olmak üzere bu alanda bulunan herhangi bir donanımı çıkarın. Musluğu yukarıdan kaldırın. Yıllarca korozyondan veya yapışkan bir baz contadan nasibini alan donanıma nazik davranmanız işe yaramayabilir.

5. Adım: Yeni Musluğu Takın

musluk değiştirme

Musluklar üreticiler arasında büyük farklılıklar gösterebilir, bu nedenle kurulum kılavuzuna bakın. Burada görülen adımlar genellikle uygulanabilir olacak, ancak belirli kurulumunuz için değişikliğe ihtiyaç duyabilir. Karanlık bir dolapta döşeme yaparken neyi hissedeceğinizi ve göremeyeceğinizi daha iyi görselleştirmek için önce parçayı taklit etmenin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Genellikle, yukarıdan aşağı doğru musluk, conta veya tesisatçı macunu, lavabo veya tezgah, büyük bir yıkama veya eyer ve bir montaj somunu olacaktır. Bu durumda, conta yerine tesisatçının macunu konulur. Daha önce tesisatçı macunu ile hiç çalışmadıysanız, gri modelleme kilini hayal edin. Kullanmak için elinizin avucunda biraz yer ayırıp 1/4 inç çapında bir ip oluşturana kadar ileri geri sarın. Bu macun, su sıçramasının kabine girmesini önlemek için yeni ağız tabanının etrafına uygulanır. Orta musluğunu takın ve montaj somununu ayarlanabilir bir anahtar ile aşağıdan sıkıştırın.

6. Adım: Karıştırma Vanalarını Birleştirme

musluk değiştirme

Tek delikli bir musluk kullanıyorsanız, bu adımı atlayabilirsiniz. Sıcak ve soğuk karıştırma valflerini monte edin. Bu durumda, geniş bir yıkayıcı ve C-klips valfi en üstte tutarken, büyük bir somun ve rondela alttan sıkıştırın. Tesisatçı macunu üst rondelanın alt tarafına uygulayın. C klipsini takın ve somunu aşağıda sıkıştırın. Hatırlatma; sıcak ve soğuk valfler sırasıyla sola ve sağa doğrudur.

7. Adım: Kabloyu Yerleştirin

musluk değiştirme

Bu musluk için, üst kapılar, karıştırma vanasına diş açma yoluyla monte edilir. Döşeme takılmadan önce tutamağın KAPALI konumda duvara paralel yönlendirildiğinden emin olun. Ardından, su hatlarını alttan tutun. Neyse ki, bu musluk, kolay çıkıntı uç bağlantılarına sahiptir. Sizde dişli NPT bağlantı parçaları kullanılıyorsa, lastik veya conta kullanmayan herhangi bir bağlantı noktasında tesisatçı bandı kullandığınızdan emin olun. Yeni su hattı uzatmalarını kapatma ve karıştırma valflerine takın. Musluk nasıl değiştirilir sorusunun sonuna geldik. Sıradaki adımı da tamamlayıp yeni musluğunuza merhaba diyebilirsiniz.

8. Adım: Boşaltma Çubuğunu Yeniden Takın

musluk nasıl değiştirilir

Son olarak, boşaltma çubuğunu uzantıya takın ve kelepçe cıvatasını sıkın. Tüm bağlantı parçalarını tekrar kontrol edin ve kapatma valflerini birer birer yavaş yavaş ON konumuna getirin. Sızıntıları arayın ve eğer hepsi iyi ise, yeni musluğu iki dakika boyunca test edin ve yıkayın.

Musluk nasıl değiştirilir sorusuna sadece 8 adımda kapsamlı bir cevap verdik. Aslında yönergeleri takip ederek musluk değiştirmek oldukça basit. İlk sefer biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Ama adımlara sadık kalarak sizde musluğunuzu herhangi bir usta olmadan değiştirebilirsiniz. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.