mutfak dolapları nasıl boyanır

Yeni bir boya kaplaması, eskimiş ve yıpranmış mutfak dolaplarınızı yeniden yeniymiş gibi gösterebilir. Şimdi mutfak dolapları nasıl boyanır sorusu aklınızda belirmiş olabilir. Bunu bir ustaya bırakmaktansa daha az para harcayıp kendiniz de yapabilirsiniz.

Dolapları Yeniliyoruz: Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Gerekli Malzemeler

  • İnce zımpara kağıdı
  • Zımpara taşı
  • Yapışkan bez
  • Çelik yün
  • Boya aplikatörü
  • Astar sıkıştırıcı
  • Ressam bandı
  • Yarı parlak boya
  • Kolonya
  • Trisodyum fosfat (TSP)

 

Nasıl Yapılır?

Ahşap, ahşap laminat ve metal dolaplar genellikle zorlanmadan boyanabilir. Plastik laminat dolaplar, aşırı boyaya direnç gösterir; yeniden boyanabilenler, özel boyalar ve teknikler gerektirir ve sonuçlar değişebilir. Dolaplarınız plastik laminat yüzeylere sahipse, öncelikle bilgili bir boya satıcısına danışın ve kullanmak istediğiniz boya örneğini malzemeye yapışmasını sağlamak için göze çarpmayan bir alanda test edin.

1. Adım: Kapı ve Eşyaları Sökün

Öncelikle tüm mutfak dolaplarını, kulplarını ve diğer tüm aksesuarları sökün. Her şeyi yeniden monte edeceğiniz zaman kolayca bulabilmek adına tüm alet ve araçları plastik bir çantada dolap içine yerleştirin. Söktüğünüz araçları ve yerlerini numaralandırın; bu sayede araç gereç karmaşasından kurtulmuş olacaksınız. Yalnızca çekmecelerin ön yüzeylerini boyayacaksanız tüm donanımı sökmenize gerek yok. Fakat dolap ve çekmece sürgülerini sökecekseniz, söktüğünüz yerlerini işaretleyin.

 2. Adım: Temiz Yüzeyler

mutfak dolapları nasıl boyanır

Mutfaklar bol yağlı, buharlı, yemek artıklarının ve sıçramalarının olduğu alanlardır. Zımparalamadan veya boyamadan önce bir trisodyum fosfat ve 4 katman sudan oluşan bir çözümle yüzeyleri yeniden boyayabilirsiniz. Dolapları hafifçe durulayabilirsiniz ancak fazla su temas ettirmeyin.

3. Adım: Zımparalayın

Tüm yüzeyleri ve kenarları hafifçe zımparalayın. (Görsel 1) Ahşap kenarların üzerinde yuvarlamayı önlemek için tahta zımpara bloğu kullanın. (Görsel 2) Eğer yeniden boyama tasarınız yalnızca dolaplarınıza yapacağınız bir makyaj olacaksa zımparalamanıza gerek yok, yalnızca kabinin içini boyayabilirsiniz.

Dolabı zımparalarken, sağlam ve iyi yapışmış bir eski boyayla karşılaşırsanız tümünü sökmenize gerek yok. Daha iyi yapışkanlık ve sert,  temiz bir temel sağlamak için yalnızca yüzeyi kabartın.  Eski kaplamanın yıpranmış bölgeleri için özellikle dikkat etmelisiniz… ki bu bölgeler genellikle en çok kullanılan yüzeylerdir. Ayrıca eski kaplamadan kalan parlak alanları zımparaladığınızdan emin olun.

Eski boyanız pul pul dökülmeye başladıysa, kaplamanın ahşap yüzeye iyi yapışmadığını gösterir. Bu durum genellikle mutfaktaki yoğun nem ve yağın ahşaptaki boyanın altına işlemiş olmasından kaynaklanır; mutfakta en sık rastlanan durumlardan biridir.

Zımpara tozunu tüm yüzeylerden iyice vakumlayın. (Görsel 3) Eğer bir hava kompresörünüz varsa, tozları çatlaklardan veya kalıp detaylarından dışarı atmak için yüksek basınçlı hava kullanın. Kalan zımpara kalıntılarını almak için boyanacak alanları bir yapışkan bezle silin. (Görsel 4)

4. Adım:Astar Isıtıcıyı Uygulayın

İyi bağlanmış bir cila kaplaması sağlamak için tüm yüzeylere düz kat astar uygulayın. Astar dolgu macunları, boyama öncesi kumlama ve eski kaplamaları bozma ihtiyacını da azaltır. Astar sıyırıcıya uygulanan diğer bir avantaj, yarı yağlı su bazlı boya için iyi bir temel oluşturmasıdır.

Parlak mine boyası bir zamanlar mutfak dolapları için tercih edilen bir kaplama olmuştur, çünkü leke ve suya karşı dayanıklıdır ve kolayca temizlenir, ancak günümüzün su bazlı kaplamaları ile çalışmak daha kolay ve eşit derecede dayanıklı bir yüzey sağlamaktadır.

5.Adım: Boyayı Uygulayın

Yüz çerçevelerinin iç kenarlarını ve açıklıklarını, daha sonra dış kabin kenarlarını ve nihayet yüz çerçeve cephelerini boyayarak başlayın.  Bu, daha az kritik bölgelerde çabucak çalışmanızı sağlar ve en görünür bölgelerdeki damlaları veya lekeleri görmenizi ve düzeltmenizi sağlar. Daha sonra, dolap kapılarını ve çekmece önlerini ayrı ahşap parçalar veya kalıplarla birlikte boyayın.   Bu parçaların yükseltilmiş veya yönlendirilmiş özellikleri varsa, boya çatlaklarına ve köşelere akıttığınızdan emin olun, ancak bu lekelerde birikmesine izin vermeyin.

Boya her zaman ince, hafif kat uygulanır; ancak tüm alanları kapladığınızdan emin olun. İnce katlar daha az görünür, fırça vuruşu bırakır ve daha çabuk kurur.  Kaplamayı kalın koymayın ve fırçaya aşırı yük uygulamayın.  Çok fazla fırça darbesi, kaplamada hava kabarcığı yaratacak ve kuruyunca darbeleri ve çukurları terk edecektir.  Katlar arasında boyanın en az dört saat kurumasını bekleyin.  Kuruduğunda, ikinci katı hazırlamak için tüm yüzeyleri hafifçe koyun.  Zımpara tozunu yapışkan bir bezle silin ve yeniden boyayın. Genellikle iki kat kaliteli boya gereklidir, ancak mutfak dolapları pişirme ısısından ve günlük kullanımdan çok fazla etkilendiğinden üçüncü bir kat eklemek isteyebilirsiniz. Kendin yap fikirleri ile yaşam alanlarınızı yenilemeye devam edeceğiz 🙂

Artık mutfak dolapları nasıl boyanır diye soranlara eğitim verebilecek düzeydesiniz.
Renkli Atölye yaşam alanlarınızı renklendirmeye devam ediyor. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.