Çalışanların işe bağlılığını sağlayacak ofis dekorasyonu nasıl olmalı? Aydınlatmadan oda sıcaklığına kadar bir ofis dekorasyonunda olması gerekenler…

Olgun bir insan olarak hayatımızın büyük bir kısmını aslında evde değil çalışarak geçiriyoruz. Çalışma koşullarımız ise farklılık gösteriyor ancak modern dünyanın ve teknolojinin getirisiyle hizmet sektörü büyüyor; nerede ve nasıl çalıştığımız önem kazanıyor. Bunun sonucunda iş yeri örneği olarak ‘ofis’ kavramı ön plana çıkıyor. Ofis ortamında ise patronların beklentisi el becerisinden ziyade verimli çalışma, yaratıcı düşünce ve özgün içerik üretimi etrafında şekilleniyor. İşte tam bu noktada ofisler gerçek bir yaşam alanı haline dönüşüyor ve göze hoş gelen dekorasyon fikirleri düşünülüyor. Çalışanları işe kazandıracak, verimliliği ve yaratıcı düşünce gücünü artıracak bir ofis dekorasyonu nasıl olmalı ve aydınlatmadan oda sıcaklığına kadar dikkat edilmesi gereken her şey için bir yazı derledik…

Ofis Dekorasyonu Nasıl Olmalı? 9 Püf Nokta;

Aydınlatma

Her şey iyi bir aydınlatmayla başlar. Fazla dikkat edilmese de aydınlatma en önemli konulardan biridir ve iyi bir ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun püf noktasıdır. Kötü bir aydınlatma fiziksel yorgunluk, baş ağrısı, göz yorgunluğu ve stres gibi vücutta istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Ofis gün ışığını yeterince alamadığı durumlarda ise bu durum çok daha fazla hissedilir.

Ofis Masası ve Sandalyesi

Masa ve sandalyenizin boylarının oranı oturuş biçiminiz için önemlidir. Özellikle sandalyenizin boyunun ayarlanabilir ve bel destekli olması sağlığınız açısından elzemdir. Uzun süre çalışma masanızda, bilgisayarın karşısında otururken bel ve boyun ağrıları yaşamamak için dikkat etmelisiniz. Ayrıca deri ya da kumaş olmak üzere farklı malzemeler kullanılarak yapılan sandalyeler bulunmaktadır. Bütçenize ve zevkinize göre hepsini rahatlıkla bulabilirsiniz.

Oda Sıcaklığı

Ofis dekorasyonu nasıl olmalı sorusunun bir diğer önemli cevabı da klimaların veya kaloriferlerin sayısı, yerleştirilme biçimi ve verimidir. Bakımları düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Çok sıcak veya soğuk ortamlar çalışanların konsantrasyonunu ve sağlığını etkileyebilir. Genellikle hareketsiz kalan vücut ısıya daha duyarlı hale gelir.

Oda Kokusu

Sabah alınan kahve kokusu ve tadı çoğu çalışana bir motivasyon ve canlılık sağlar. Gün boyu devamlılığı için ise ofis dekorasyonunun bir köşesinde çam, tarçın, nane ve lavanta bulundurabilirsiniz. Bu kokular uyanıklılığı artırır ve bireylere canlılık katar. Fazla şekerli veya ağır kokulardan ise kaçınmanızı öneririz. Sonuçta herkesin koku zevki de farklı.. 🙂

Oda Renkleri

Renklerin beynimiz ve ruha halimiz üzerinde etkileyici bir yeri vardır. Pazarlama stratejilerinde de renkler bu nedenle çeşitli şekilde kullanılır. Ofis dekorasyonunda olabildiğince sade ve ferah renkleri tercih etmenizi öneririz. Fazla karmaşık alanlar gözü yorabileceği gibi ruh halinde de değişimlere yol açabilir. Sadelikten yana olmanız taraftarıyız 🙂

Mutfak

 

Bilgisayar başında dalıp giden bir çalışanın çabucak acıkması sık rastlanan bir durumdur. Çalışanlar için yorgunluklarını kısa bir süreliğine de olsa atabilecekleri yegane yer mutfaktır. Özellikle küçük işletmeler için mutfak, yemek yemenin yanında bireyin iş arkadaşlarıyla sosyalleşebileceği alan olarak ön plana çıkmaktadır. Bu sebeplerden dolayı ofis dekorasyonu nasıl olmalı kadar ofis mutfağı nasıl olmalı sorusu da önemlidir.

Dijital Alan

Dijital alandan kasıt yazıcılar, bilgisayarlar, İnternet bağlantısını gerçekleştirdiğiniz modemler ve diğer gereçlerdir. Koyulacağı yerlerin sağlam, dayanıklı ve korunaklı olması, onların da kullanım ömürlerinin uzun olacağı anlamına gelir.

Gürültü Seviyesi

Beyin yorgunluğu tüm ofis çalışanlarının şikayet ettiği bir konudur. Çünkü zamanlarının önemli bir bölümünü bilgisayara bakarak geçirirler. Gürültüde bunu etkileyen faktörlerden biridir; yorgunluğa ve verimsizliğe sebebiyet verir. Ayrıca dikkat dağınıklı oluşturabilir ki işinizin türüne göre bu durum en önemli kriter olabilir. Etrafta çalışan cihazların, çalışanların birbirleri arasındaki konuşmaların ve dış çevreden gelebilecek ses seviyesinin yüksek olmaması önerilir. Dış çevre sesi iyi bi yalıtımla; cihazların sesi bakım ve takiple, çalışanların ise nezaket 🙂 ile istenilen seviyeye getirilebilir.

Dağınıklık

ofis dekorasyonu nasıl olmalı

 

Evde bilemiyoruz ancak iş yerinde dağınık olmak genellikle pek hoş karşılanmaz. dosyalar, klasörler, masanız ve çalışma alanınızı temiz ve düzenli tutmanız hem sizin hem çevrenizdeki insanlara rahatsızlık vermemeniz için önerilir. Örneğin sürekli ayağa takılan kablo fazlalıklarını bir kablo kanalı ile ortadan kaldırabilir, kullanılmayan veya işinizin bittiği araç gereçleri yerlerine koymanız çalışanlara da saygı göstermek olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.