Ses geçirmez tavan ile evinizdeki gürültü kirliliğini azaltabilirsiniz. Peki, ses geçirmez tavan nasıl yapılır? İşte ses yalıtımının tüm detaylarını Renkli Atölye olarak sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz.

ses geçirmez tavan

Ses Geçirmez Tavan / Tavana Ses Yalıtımı Yapımı

1. Adım

Ses geçirmez tavan yapabilmek yani bir tavana ses yalıtımı yapabilmek için 2 yöntem vardır. Birincisi şapka kanallarını kullanmaktır. Bunlar, duvar ve tavan yüzeylerini ayıran hafif metal kanallardır ve havadaki darbe seslerinin içinden geçmesini önler. Alçıpanın takılabildiği bir çerçeve oluştururlar. Diğer yöntem, mevcut tavanın altında bir asma tavan inşa ederek tavanı indirmektir.

Aşağıda gösterilen iki örnekte de mevcut tavanın alçıpan duvarları ilk önce soyulmuştur. Bunlara bir alternatif, şapka kanallarını duvarlar için gösterilenle benzer bir şekilde doğrudan tavana sığdırmaktır.
Mevcut tavan buna izin verecek kadar yüksek olduğunda, mevcut tavanda alçıpanı kaldırmadan ikinci teknik uygulanabilir.

2. Adım

tavan ses yalıtımı

Şapka Kanallarını Kullanmak

Mevcut tavandan alçıpan duvarını çıkarın ve şapka kanallarını kirişlerin arasında 40 cmlik aralıklarla takın. Bu çubuklara 10 inç derinliğinde, kirişlerin arasında akustik yün yerleştirin. Kirişleri birbirine ekleyerek biri / 2/4 cm kalınlığında, biri de 8/20-inç kalınlığında iki adet alçıpan döşeme takın. İki katmanlı tahta kullanabilirsiniz. Bu daha hızlı bir seçenektir.

3. Adım

ses geçirmeyen tavan

Bağımsız Tavan Bağlantı Elemanlarını Kullanma

Mevcut kirişleri açığa çıkartın ve aralarında yeni kirişler koyun. Yeni kirişlerin alt yüzleri mevcut kirişlerin yüzeylerinin en az 5 cm altına düşmelidir. Daha sonra iki kiriş seviyesi arasında gösterildiği gibi her zamanki gibi alt kirişlere iki kat alçıpan katman takmadan önce bir akustik yün ekleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.