vida çeşitleri

Vida çeşitleri belirli görev veya malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Daha özel vida çeşitleri sınırlı boyut aralıklarında üretilmektedir. Her dekorasyon ve düzenleme için elimizin altında olması gereken vidalar hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığınızı biliyoruz.

Bu yüzden vida çeşitleri nelerdir sorusuna kapsamlı bir cevap vermek için bu içeriği oluşturma gereği duyduk. Aşağıdaki listeyi sağa hareket ettirerek vida çeşitleri, isimleri ve ne işe yaradıkları hakkında bilgiler alabilirsiniz. 🙂

Vida Çeşitleri Neledir?

11. Geleneksel Ağaç Vidası

Bir ağaç vidası konik bir şafta sahiptir. Doğru pilot deliğiyle, çok sıkı bir şekilde uyum sağlamaktadır.

10. Alçıpan Vidası

Siyah fosfatla kaplanmış alçıpan vidalar, alçıpan boruyu çivi sapına sabitlemek için kullanılır.

9. Modern Ahşap Vida

Masif oldukları için, modern ahşap vidaların ahşapları geleneksel ahşap vidalara göre daha az parçaladığı görülüyor. Bir pilot deliğe her zaman ihtiyaç duyulmaz.

8. Duvar Vidası

Bu vidalar bir duvara takılmaya gerek kalmadan kiremitlerde kullanılır, ancak bir pilot deliğe hala ihtiyaç vardır. Bazılarının mavi bir kaplaması var.

7. Güverte Vidası

Bu uzun vidalar, güverte kartonlarının vidalanması için tasarlanmıştır.

6. MDF Vidası

MDF vida sivri ve ilk nüfuz yerine çift iplik ile tasarlanmıştır. Şaftın uzağında, tek, kaba bir iplik vidayı sıkıca konumlandırır.

5. Gevşek Vidalar ve Gevşek Civatalar

Bir gecikme vidası veya gecikme cıvatası, başlığı ayarlanabilir bir anahtar ile döndürerek yerleştirilen ağır hizmet tipi bir tutturucudur.

4. Sunta Vidası

Sunta döşeme tabanını sabitlemek için kullanılır, sunta vidaları genellikle mumla kaplanır.

3. Sac Vidası

Sac metal vida kendi ipliğini keser. Genellikle sac metal ile birlikte kullanılırlar ve genellikle pan-başlı veya yuvarlak başlılardır. Bazı genel amaçlı metal levhalar kendiliğinden kılavuzlama hareketine sahiptir.

2. Ayna Vidası

Bir ayna vidası, erişimin gerekli olabileceği yerlerde (banyo paneli gibi) parçaları da tutar. Vidalı kafanın üzerinde dekoratif bir kubbe görünümü vardır.

1. Dübel Vidaları

Her iki uçta da dübel vidaları iki ahşap uzunluğunu birleştirir (örneğin perde direkleri).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.